Відбулося обрядове дійство «Наддіпрянське весілля»

Дата: 09.10.2018 10:03

Цієї суботньої днини у ресторані «Калина» с. Пишне Лубенського району відбулося обрядове дійство «Наддніпрянське весілля», яке другий рік поспіль проходить на теренах  Засульської об’єднаної громади.

Весілля –  одна з найвагоміших подій у житті кожної людини. Проте, українське весілля – це ще й найяскравіше дійство, розмаїте за своєю емоційною наснагою, багате з поетичного і музичного погляду, виразне за драматичною дією. Воно повністю відображає українські традиції, культуру та звичаї, що накопичувались з покоління в покоління і живуть до сьогодні, і не тільки живуть, а й набирають нових обертів.

У давнину для українців весілля було не просто способом поєднання двох родів та створення нової сім’ї, а й надзвичайно колоритним дійством з великою кількістю людей, віншуванням, танцями, розвагами, неповторними величально – журливими весільними піснями, і все це обов’язково супроводжувалося артистизмом. Українське весілля  - ціла театральна постановка, яка тривала цілий тиждень:

П’ятниця – починальниця

Субота – коровайниця

Неділя – вінчальниця

В понеділок – їсти та пити

У середу – похмелятися

В четвер – після обіду та й додому поїду.

Весілля справляли восени, відразу після закінчення польових робіт, та традиційно тільки до свята Покрови Пресвятої Богородиці (14 жовтня). Не дарма існує прислівя: «Іде Покрова, реве дівка, як корова». Це означало, що дівчина, яку не «віддали» до свята, вийде заміж не раніше наступної осені.

Цього року на захід зібралося багато гостей, справжніх поціновувачів національної культури: Засульський сільський голова Сергій Бондаренко, голова Лубенської районної ради Григорій Угляниця та депутат Полтавської обласної ради Руслан Ляшко, який подарував з нагоди свята смачний коровай та випічку.

Очільник Засульської громади Сергій Бондаренко надіслав теплі слова вітань до яких долучив Подяки учасникам фольклорних гуртів з Полтавщини, Київщини, Чернігівщини та Черкащини за збереження й популяризацію духовного надбання українського народу, що формує національну свідомість, любов до своєї землі, дає змогу доторкнутися до вічного, відчути безсмертя народного духу.

Всебічну підтримку у проведенні дійства надали СТОВ «Вишневе-Агро» (керівник відділу соціальної політики Валентина Пищида), депутат Полтавської обласної ради Руслан Ляшко, колектив ресторану «Калина» під керівництвом Крістіни та Владислава Костюків. Вирішенням організаційних питань по проведенню заходу переймалася староста Новаківського старостинського округу Лариса Кісенко.

Прикрасили обрядове свято різноманітні вироби ручної роботи: вишиті рушники та картини, ляльки-травниці, ляльки-мотанки, бісерні прикраси, фотозона з гарбузів та багато іншого виготовлено народними майстринями: Любов’ю Довгаль, Наталією Галич, Аллою Якименко, Любительським об’єднанням «Чарівний клубок» та творчим колективом будинку культури  с. Новаки. Також Тетяна Нагаль з Лубен виготовила всім учасникам  весілля обереги.

«Посульський край є складовою української духовності. Разом ми впевнено і натхненно доводимо, що Україна сильна духом і багата неповторними талантами, незамуленими джерелами вічного живого народного мистецтва», – стверджують автори проекту: культуролог, автор і організатор Всеукраїнських етнофестивалей Ніна Михайлишин та начальник відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини виконавчого комітету Засульської сільської ради Інна Скиба.