Домашнє насильство: кого і за що карає закон?

Дата: 03.08.2020 08:35

Що таке «домашнє насильство», згідно із законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»?
  Домашнє насильство – дії або бездіяльність фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Які є форми домашнього насильства?
  Економічне насильство -  форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру
  Психологічне насильство, відповідно до закону, – це словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.
  Сексуальне насильство - форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності
  Фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Якщо  кривдник живе поруч, хто тут допоможе?
  Закон передбачає можливість відокремити кривдника від жертви. Для цього є: терміновий заборонний припис і обмежувальний припис.
  Заборонний припис виноситься Національною поліцією як реакція на факт домашнього насильства, виноситься терміново, діє до 10 днів, але його можна продовжити через суд до пів року. Обмежувальний припис діє від 1 до 6 місяців, і його видає лише суд.
  Кривднику забороняють перебувати в місці спільного проживання, навіть якщо це його помешкання, обмежують спілкування із постраждалою дитиною, забороняють наближатися на певну відстань до роботи, місця проживання.
 А дитина може поскаржитися на насильство?
  Щодо дітей – вони  вважаються жертвою насильства й у тому разі, якщо були присутні при таких сценах вдома.
  До того ж, вчителі, медсестри, лікарі повинні  повідомляти в поліцію про підозри, що щодо дитини вчиняється насильство.
То виховання дитини ременем – це насильство?
  Так, бо насильство – це те, що принижує честь та гідність людини, а побої – це приниження.
  Дитина може звернутися до поліції із скаргами – і тоді з’ясовувати, чи є вона постраждалою, мають психологи.

Куди звернутись в разі вчинення проти Вас чи Ваших рідних, знайомих протиправних вищезазначених діянь за консультацією та допомогою?
Правоохоронні органи – 102
Служба у справах дітей Виконавчого комітету Засульської сільської ради  zasylliaditsl@ukr.net
Комунальний заклад «Центр надання соціальних послуг Засульської сільської ради» 050-029-55-80.

ЖЕРТВОЮ НАСИЛЬСТВА МОЖЕ СТАТИ КОЖЕН!
ПАМ'ЯТАЙТЕ – ВАМ ЗАВЖДИ ГОТОВІ ДОПОМОГТИ ТА ПІДТРИМАТИ!